LKS Brzeźnica - strona nieoficjalna

pon.

20 urodziny obchodzi Wojciech Pęcak

O BRZEŹNICY

Brzeźnica – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie dębickim, w gminie Dębica, do 30 czerwca 1976 siedziba gminy Brzeźnica [1].

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego.

Nazwa miejscowości nawiązuje do rosnących niegdyś bujnie w Puszczy Sandomierskiej lasów brzozowych. Jest jedna z najstarszych wsi gminy Dębica. Powstała w XI wieku na dawnym szlaku handlowym biegnącym wzdłuż Wisły i Wisłoki do Bałtyku. Według źródeł historycznych, tutejszy kościół został poświęcony przez bp Stanisława ze Szczepanowa. Dokumenty historyczne poświadczają, że w 1595 roku istniała we wsi szkoła, a w XVIII wieku istniał we wsi szpital. W 1600 roku Stanisław Ligęza wzniósł nowy kościół, który jednakże nie zachował się do dnia dzisiejszego. Obecna świątynia została wzniesiona w latach 1905-1906 w stylu neogotyckim.

Brzeźnica to słowo pochodzenia staropolskiego, którym określono miejsce porośnięte brzozami, lasek brzozowy. Nazwy tego typu odnoszą się do osad bardzo wcześnie założonych. Wieś Brzeźnica położona jest w Polsce południowo wschodniej, w widłach rzek Wisłoki i Wielopolki, w odległości 10 km w kierunku północnym przy drodze z Dębicy do Mielca. Brzeźnica należy do parafii, których czas powstania można określić w przybliżeniu. Nie zachował się bowiem żaden dokument erekcyjny, czy też fundacyjny parafii. Kierując się sprzyjającą rzeźbą terenu (doliny rzek Wisłoki i Wielopolki), dogodnym miejscem położenia możemy lokalizację Brzeźnicy przyjąć na połowę XI w. Najstarszy znany przekaz źródłowy wymieniający parafię Brzeźnica pochodzi z 1326r., a znajduje się w wykazach Świętopietrza, tzw. Aktach Kamery Apostolskiej. Brzeźnica była parafią położoną w centrum wielkiej własności ziemskiej rodu Ligęzów herbu Półkozic. Współczesny stan badań osadnictwa na tym obszarze umieszcza początki osady Brzeźnica w wiek XI. Jako przesłanki przemawiające za jedenastowiecznym początkiem parafii należałoby przyjąć „starożytne” wezwanie Kościoła oraz pobyt św. Stanisława w Brzeźnicy. Tytuł Kościoła parafialnego w Brzeźnicy wzmiankowany jest po raz pierwszy przez ks. Jana Długosza (1415-1480) w „Liber Beneficiorum”, gdzie czytamy: „Villa habens in se parachialem ecclesiam, Sancto Joanni Babtistae dicatam”.

Kult św. Jana Chrzciciela na ziemie polskie przynieśli i tu zaszczepili mnisi benedyktyńscy. W przedrozbiorowej diecezji krakowskiej kościoły z wezwaniem świętojańskim należą do najstarszych. Kościoły pod tym wezwaniem są datowane na wieki X-XII. Położenie Kościoła w Brzeźnicy ma świadczyć o istnieniu w tym miejscu dawnych kultów pogańskich. Wizytacja z 1602r. wymienia jako patronów kościoła brzeźnickiego św. Jana Chrzciciela, św. Marię Magdalenę i św. Marcina Biskupa.

Pierwszy Kościół w Brzeźnicy był Fundacją Rycerską, który konsekrował jak podaje ks. Jan Długosz, biskup krakowski Stanisław. Było to ok. 1077r. Właścicielem tego kościoła był legendarny rycerz Jan z Brzeźnicy. Naruszony „zębem czasu” kościół brzeźnicki w 1569r. zostaje poddany gruntownemu remontowi i przebudowie. Powstaje nowy kościół, którego fundatorem jest Jan Ligęza. Przebudową kierował ówczesny proboszcz Ks. Sebastian Widrich z Mielca. Kościół miał konstrukcję drewnianą. Wyposażenie w tym wieku kościołów było bardzo skromne. Wnętrze kościoła wyposażone było w trzy ołtarze, które były konsekrowane i zaopatrzone w wymagane przedmioty do kultu. Jeden z nich znajduje się w obecnym kościele i przedstawia wizerunek Chrystusa na krzyżu, dwie figury: św. apostołów Piotra i Pawła oraz obraz patrona kościoła św. Jana Chrzciciela. Ołtarz ten zawiera również obraz św. Stanisława Biskupa w szatach pontyfikalnych (obraz wysuwany). W prezbiterium stała chrzcielnica, która stoi w obecnym kościele w nawie głównej.

Kolejny remont notuje się na ok. 1660r. Fundatorem wówczas był Achacy Ligęza wraz z żoną Zuzanną. Remont pod kierownictwem ks. proboszcza Jakuba Brańskiego zakończono w 1674r. Z powodu drewnianej konstrukcji kościół ten w 1905r. rozebrano, a z pozostałego drewna wybudowano wikarówkę, która stoi do dziś dnia. Myśl budowy nowego kościoła zrodziła się u ks. Michała Grabińskiego. Pomysł ten kontynuował jego następca ks. Tomasz Wroniewski. 8.03.1894r. przyjęto plan budowy tegoż kościoła. Po śmierci ks. Wroniewskiego budowę przejął ks. Stanisław Pajor. 17.12.1905r. delegat Konsystorza Biskupiego w Tarnowie, dziekan i proboszcz dębicki ks. Eugeniusz Wolski dokonał poświęcenia kościoła. Nowy kościół konsekrował 29.08.1907r. biskup Leon Wałęga. Jest to kościół w stylu neogotyckim z cegły. Staraniem ks. Pajora w 1907r. wykonano trzy nowe ołtarze. W prezbiterium ołtarz jest drewniany, dwupoziomowy. W głównej wnęce znajduje się figura Matki Bożej Różańcowej, a we wnękach bocznych po prawej stronie figura św. Kazimierza, po lewej natomiast figura św. Stanisława Kostki. Po prawej stronie w nawie bocznej znajduje się ołtarz poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, po lewej stronie w nawie bocznej ołtarz z obrazem Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy.

Parafia Brzeźnica obejmowała miejscowości: Brzeźnicę, Wolę Brzeźnicką, Pustków i Wolę Pustkowską. W roku 1970 od parafii Brzeźnica oddzielono Pustków – Osiedle wraz z przylegającymi przysiółkami i utworzono nowy rektorat. Natomiast w roku 1978 powstała samodzielna parafia pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Powstałej parafii przewodniczył ks. Bronisław Marczyk. W późniejszych latach został mianowany prałatem, a następnie wybrany na dziekana Dekanatu Pustków Osiedle. Za następne 10 lat w 1980 r. powstała z dotychczasowej kolejna parafia, a mianowicie parafia św. Józefa Rzemieślnika w Pustkowie Wsi, gdzie troskę duszpasterską od początku istnienia parafii sprawuje ks. Prałat Józef Hamiga, obecnie dziekan Dekanatu Pustków Osiedle.

Borowiec Straszęcin 3:6 Team Przecław
LKS Brzeźnica 2:0 Orły Borowa